Polecamy
Nietypowe zawody znanych pisarzy. Co robili, nim stali się sławni?
Literatura

Nietypowe zawody znanych pisarzy. Co robili, nim stali się sławni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zawód pisarza jest kreatywny. Sława i wysokie zarobki przychodzą dopiero z czasem. Stąd też nie powinno dziwić, że niektórzy literaci chwytali się dość nietypowych profesji. Czym zajmowali się w życiu Agatha Christie, Marek Hłasko, czy Olga Tokarczuk?

Bolesław Prus – człowiek wielu profesji

Bolesław Prus (1847-1912) dopiero później stał się człowiekiem majętnym dzięki swoim książkom i felietonom. Wcześniej próbował różnych zajęć, aby się utrzymać. Był guwernerem, korepetytorem i kasjerem w banku, co można tłumaczyć jego intelektualizmem. Nie mając środków na upragnione studia, pracował też jako fotograf, ślusarz, a nawet uliczny mówca.

Haruki Murakami – prowadził klub jazzowy

Urodzony w 1949 r. Haruki Murakami to bezsprzecznie najpopularniejszy japoński autor w Polsce. Nim zasłynął swoją ‘’Kroniką ptaka nakręcacza’’, zajmował się czymś zupełnie nietypowym dla pisarza, bo wraz z żoną prowadził klub jazzowy w Tokio. Nie był to również zawód spójny z wykształceniem Murakamiego, który skończył teatrologię w Tokio.

Olga Tokarczuk – psychoterapeutka w Wałbrzychu

Nagrodzona Noblem Olga Tokarczuk (ur. 1962) ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Nic też dziwnego, że nim stała się sławna, pracowała jako psychoterapeutka w Poradni Zdrowia Psychicznego w Wałbrzychu.

Marek Hłasko – kierowca ciężarówki

Polski pisarz i scenarzysta filmowy (1934-1969) powszechnie znany był z tego, że często zmieniał pracę i w żadnej nie umiał się zbyt długo utrzymać. Zaczynał już w wieku 16 lat jako kierowca ciężarówki w Bystrzycy Kłodzkiej. Zajęcie to miało wpływ na powstanie powieści ‘’Następny do raju’’, którą zekranizowano później jako film ‘’Baza ludzi umarłych’’.

Agatha Christie – technik farmaceutyczny

Brytyjska mistrzyni kryminału (1890-1976), to najlepiej sprzedająca się autorka wszechczasów z dwoma miliardami egzemplarzy wydrukowanych w ponad czterdziestu językach. Kim była przed rozkwitem jej wspaniałej kariery? Christie zarabiała między innymi jako technik farmaceutyczny. Okres I wojny światowej minął jej zaś na pracy w szpitalu.

James Joyce – operator kina

James Joyce (1882 – 1942), to jeden z najwybitniejszych pisarzy XX stulecia. Autor ‘’Ulissesa’’ wykonywał wiele nietypowych dla literata zawodów. Był między innymi pianistą, śpiewakiem i nauczycielem języka angielskiego we Włoszech i w Chorwacji. Ciekawym, ale krótkim epizodem w jego karierze było otworzenie wraz z żoną pierwszego kina w Dublinie. Niestety, instytucja przestała istnieć po roku działalności.

fot. Bilakis/Pexels

Jack London – nielegalny poławiacz ostryg

Żyjący w latach 1876-1916 Jack London w trakcie swojego krótkiego i pełnego przygód życia często uprawiał profesje, które rzadko wybierają ludzi pióra. Niektóre z nich były nawet nielegalne np. poławianie ostryg w Zatoce San Francisco. Oprócz tego autor ‘’Białego Kła’’ był marynarzem, gazeciarzem, trampem, reporterem i poszukiwaczem złota.

Vladimir Nabokov – kurator kolekcji motyli w muzeum

Autor skandalizującej ‘’Lolity’’ (1899-1977) po emigracji z Rosji (1920) mieszkał między innymi w Paryżu. W chwili wyjazdu do USA był już rozpoznawalnym pisarzem. W Harvardzie nie mógł sobie jednak pozwolić na życie z samego tylko pisania. Został więc kuratorem kolekcji motyli w Muzeum Zoologii. Te piękne zwierzęta były zresztą pasją Nabokova.

Bolesław Leśmian – notariusz

Życie Bolesława Leśmiana (1877-1937) pokazało, że nawet wykonując poważany z pozoru zawód notariusza, niekoniecznie jest się skazanym na osiągnięcie równowagi finansowej w życiu. Do końca swoich dni musiał stawiać czoła kłopotom finansowym, które pojawiły się z powodu nadużyć popełnionych przez jego współpracownika.

Zbigniew Herbert – karmiciel wszy

Straszne czasy II wojny światowej odbiły się na zajęciach wykonywanych przez Zbigniewa Herberta (1924 – 1998). Wybitny poeta, eseista i dramaturg musiał pracować jako karmiciel zdrowych wszy w instytucie, który produkował szczepionki przeciwko tyfusowi. Sprzedawał także w sklepie z artykułami metalowymi.

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Styl postimpresjonistyczny – omówienie najważniejszych cech tego stylu
Styl postimpresjonistyczny – omówienie najważniejszych cech tego stylu
Styl postimpresjonistyczny to jeden z najbardziej interesujących i wpływowych okresów w historii sztuki. Ten styl powstał w XIX wieku we Francji i był kontynuacją idei impresjonistycznych, jednak artystom postimpresjonistycznym zależało na dalszym rozwijaniu tych koncepcji i eksperymentowaniu z różnymi aspektami sztuki.
Jak wybrać odpowiednie rolki?
Jak wybrać odpowiednie rolki?
Wybór odpowiednich rolek to klucz do udanej przygody na kółkach! Dowiedz się, jak znaleźć rolki idealne dla Ciebie.
Jak wybrać idealny plakat do wnętrza – praktyczne porady i inspiracje
Jak wybrać idealny plakat do wnętrza – praktyczne porady i inspiracje
Odkryj, jak wybór odpowiedniego plakatu może zasymilować twoje wnętrze i wyrazić twój unikalny styl. Dowiedz się o praktycznych radach i zainspiruj się naszymi pomysłami.
Ostatnie wpisy