Polecamy
Nietypowe zawody znanych pisarzy. Co robili, nim stali się sławni?
Literatura

Nietypowe zawody znanych pisarzy. Co robili, nim stali się sławni?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Zawód pisarza jest kreatywny. Sława i wysokie zarobki przychodzą dopiero z czasem. Stąd też nie powinno dziwić, że niektórzy literaci chwytali się dość nietypowych profesji. Czym zajmowali się w życiu Agatha Christie, Marek Hłasko, czy Olga Tokarczuk?

Bolesław Prus – człowiek wielu profesji

Bolesław Prus (1847-1912) dopiero później stał się człowiekiem majętnym dzięki swoim książkom i felietonom. Wcześniej próbował różnych zajęć, aby się utrzymać. Był guwernerem, korepetytorem i kasjerem w banku, co można tłumaczyć jego intelektualizmem. Nie mając środków na upragnione studia, pracował też jako fotograf, ślusarz, a nawet uliczny mówca.

Haruki Murakami – prowadził klub jazzowy

Urodzony w 1949 r. Haruki Murakami to bezsprzecznie najpopularniejszy japoński autor w Polsce. Nim zasłynął swoją ‘’Kroniką ptaka nakręcacza’’, zajmował się czymś zupełnie nietypowym dla pisarza, bo wraz z żoną prowadził klub jazzowy w Tokio. Nie był to również zawód spójny z wykształceniem Murakamiego, który skończył teatrologię w Tokio.

Olga Tokarczuk – psychoterapeutka w Wałbrzychu

Nagrodzona Noblem Olga Tokarczuk (ur. 1962) ukończyła psychologię na Uniwersytecie Warszawskim. Nic też dziwnego, że nim stała się sławna, pracowała jako psychoterapeutka w Poradni Zdrowia Psychicznego w Wałbrzychu.

Marek Hłasko – kierowca ciężarówki

Polski pisarz i scenarzysta filmowy (1934-1969) powszechnie znany był z tego, że często zmieniał pracę i w żadnej nie umiał się zbyt długo utrzymać. Zaczynał już w wieku 16 lat jako kierowca ciężarówki w Bystrzycy Kłodzkiej. Zajęcie to miało wpływ na powstanie powieści ‘’Następny do raju’’, którą zekranizowano później jako film ‘’Baza ludzi umarłych’’.

Agatha Christie – technik farmaceutyczny

Brytyjska mistrzyni kryminału (1890-1976), to najlepiej sprzedająca się autorka wszechczasów z dwoma miliardami egzemplarzy wydrukowanych w ponad czterdziestu językach. Kim była przed rozkwitem jej wspaniałej kariery? Christie zarabiała między innymi jako technik farmaceutyczny. Okres I wojny światowej minął jej zaś na pracy w szpitalu.

James Joyce – operator kina

James Joyce (1882 – 1942), to jeden z najwybitniejszych pisarzy XX stulecia. Autor ‘’Ulissesa’’ wykonywał wiele nietypowych dla literata zawodów. Był między innymi pianistą, śpiewakiem i nauczycielem języka angielskiego we Włoszech i w Chorwacji. Ciekawym, ale krótkim epizodem w jego karierze było otworzenie wraz z żoną pierwszego kina w Dublinie. Niestety, instytucja przestała istnieć po roku działalności.

fot. Bilakis/Pexels

Jack London – nielegalny poławiacz ostryg

Żyjący w latach 1876-1916 Jack London w trakcie swojego krótkiego i pełnego przygód życia często uprawiał profesje, które rzadko wybierają ludzi pióra. Niektóre z nich były nawet nielegalne np. poławianie ostryg w Zatoce San Francisco. Oprócz tego autor ‘’Białego Kła’’ był marynarzem, gazeciarzem, trampem, reporterem i poszukiwaczem złota.

Vladimir Nabokov – kurator kolekcji motyli w muzeum

Autor skandalizującej ‘’Lolity’’ (1899-1977) po emigracji z Rosji (1920) mieszkał między innymi w Paryżu. W chwili wyjazdu do USA był już rozpoznawalnym pisarzem. W Harvardzie nie mógł sobie jednak pozwolić na życie z samego tylko pisania. Został więc kuratorem kolekcji motyli w Muzeum Zoologii. Te piękne zwierzęta były zresztą pasją Nabokova.

Bolesław Leśmian – notariusz

Życie Bolesława Leśmiana (1877-1937) pokazało, że nawet wykonując poważany z pozoru zawód notariusza, niekoniecznie jest się skazanym na osiągnięcie równowagi finansowej w życiu. Do końca swoich dni musiał stawiać czoła kłopotom finansowym, które pojawiły się z powodu nadużyć popełnionych przez jego współpracownika.

Zbigniew Herbert – karmiciel wszy

Straszne czasy II wojny światowej odbiły się na zajęciach wykonywanych przez Zbigniewa Herberta (1924 – 1998). Wybitny poeta, eseista i dramaturg musiał pracować jako karmiciel zdrowych wszy w instytucie, który produkował szczepionki przeciwko tyfusowi. Sprzedawał także w sklepie z artykułami metalowymi.

Fot. Karolina Grabowska/Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealny sprzęt do ćwiczeń w domu – przewodnik dla początkujących
Jak wybrać idealny sprzęt do ćwiczeń w domu – przewodnik dla początkujących
Rozważasz ćwiczenia w domu, ale nie wiesz, jak dopasować najlepszy sprzęt do swoich potrzeb? Odkryj nasz przewodnik, który pomoże Ci dokonać właściwego wyboru!
Tworzenie harmonii: zastosowanie zasad kompozycji w projektowaniu wnętrz
Tworzenie harmonii: zastosowanie zasad kompozycji w projektowaniu wnętrz
Odkryj tajemnice harmonii w aranżacji wnętrz. Dowiedz się, jak podstawowe zasady kompozycji wpływają na estetykę pomieszczeń i naucz się świadomie ich wykorzystywać.
Zastosowanie drukarek brajlowskich w codziennym życiu osób niewidomych i słabowidzących
Zastosowanie drukarek brajlowskich w codziennym życiu osób niewidomych i słabowidzących
Dowiedz się, jak drukarki brajlowskie ułatwiają życie osobom niewidomym i słabowidzącym, umożliwiając im niezależność i dostęp do informacji.
Ostatnie wpisy