Polecamy
Jak wykorzystać beton architektoniczny w aranżacji wnętrz?
Design

Jak wykorzystać beton architektoniczny w aranżacji wnętrz?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze do niedawna beton był materiałem wyłącznie budowlanym, starannie skrywanym w czasie prac wykończeniowych. Z nadejściem mody na style industrialny i loftowy beton przekroczył święte progi naszych domów i stał się pełnoprawnym materiałem wykorzystywanym we wszystkich aranżacjach. 

Betonowe wykończenie ścian, podłóg i sufitów

Betonowe wykończenie ścian to odważne rozwiązanie, chętnie wykorzystywane w loftowych wnętrzach. Jest idealnym tłem dla barwnych plakatów, obrazów czy zdjęć. Surowiec ten jest też coraz częściej wykorzystywany do wykańczania stropów, zwłaszcza w mieszkaniach urządzonych w stylu industrialnym i minimalistycznym. Miej jednak na uwadze, że sufit ciemniejszy niż ściany optycznie obniża pomieszczenie. Unikniesz tego, jeśli pokryjesz beton jasną farbą.

Coraz większą popularność zdobywa też podłoga z betonu. Tak wykończone powierzchnie podłogowe są długowieczne, ekologiczne i – co nie mniej istotne – łatwe w pielęgnacji. Podłoga z betonu może zachować swoją pierwotną surową fakturę, a może być wypolerowana na gładko i pokryta błyszczącym lakierem. Atutem betonowej podłogi jest też to, że można nadać powierzchni dowolne barwy lub za pomocą trafaretu stworzyć na niej dekoracyjne wzory. W sklepach można dziś znaleźć najprzeróżniejsze farby do betonu, które dają duże pole do popisu dla Twojej kreatywności i fantazji.

Betonowe meble i dekoracje

Beton to także uniwersalny materiał do tworzenia przedmiotów codziennego użytku. Jeśli nie czujesz się gotowy na betonowe wykończenie sufitu czy podłogi, wprowadź do wnętrza donice czy naczynia z betonu. Ten uniwersalny materiał może posłużyć jako baza dla wielu elementów dekoracyjnych. Co powiesz na przykład na unikatowy stolik kawiarniany o drewnianych nogach i betonowym blacie z odciśniętym wzorem liścia? A może pójdziesz o krok dalej, wprowadzając do salonu kolekcję mebli z betonu? Połączone z ciepłym drewnem i naturalnymi tkaninami szezlongi, sofy czy fotele z betonu to zaskakujące i funkcjonalne rozwiązania dla Twojego biura, salonu czy nawet sypialni.

Beton architektoniczny – z czym łączyć?

Aby nadać wnętrzu domowego ciepła i przytulności, wprowadź do niego drewno. Jednym z wariantów jest wykorzystanie belek stropowych wykonanych z tego materiału. W stworzeniu wyjątkowego klimatu pomocne też będą drewniane meble. Beton i drewno to częste połączenie dla stylów grunge i loft. Dla idealnej równowagi pozwól, by jeden z materiałów dominował, a za pomocą drugiego zadbaj o umiejętne wyważenie akcentów.

Kolejnym udanym połączeniem jest duet betonu i cegły. W stylu loft można jedną ścianę wyłożyć cegłą, a na pozostałe powierzchnie położyć beton dekoracyjny. Jeśli nie jesteś gotowy na tak radykalne posunięcie, możesz w ciekawy sposób zaaranżować podłogę. Szara polerowana posadzka będzie się prezentować modnie i surowo.

I na koniec nieco o stali, którą warto wzbogacić wnętrza – beton na ścianach lub podłodze warto złagodzić regałami czy schodami ze stali. Ascetyzm betonu i blask stali uczynią z każdego pomieszczenia arcydzieło stylu. A jeśli zechcesz wprowadzić nieco barwnych motywów, pomyśl o roślinach doniczkowych, plakatach czy dywanikach.

Zdj. główne: Bhavya Kashyap/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dwujęzyczne nauczanie wpływa na rozwój młodych talentów?
Jak dwujęzyczne nauczanie wpływa na rozwój młodych talentów?
Odkryj, jak dwujęzyczne nauczanie może przyspieszyć rozwój talentów. Dowiedz się, jak techniki edukacyjne związane z wielojęzycznością mogą wpływać na zdolności uczenia się, komunikacji i kreatywności dzieci.
Czy sztuka współczesna jest dla każdego? Zrozumienie i interpretacja wystaw
Czy sztuka współczesna jest dla każdego? Zrozumienie i interpretacja wystaw
Przemierzając labirynt sztuki współczesnej, zgłębiaj zagadnienia interpretacji i dostępności sztuki dla wszystkich. Rozłóż na czynniki podstawowe nurt ten, by kultura stała się domeną każdego.
Jak wybrać idealnego kamerzystę na Twoje wesele: praktyczne porady i wskazówki
Jak wybrać idealnego kamerzystę na Twoje wesele: praktyczne porady i wskazówki
Znajdź idealnego kamerzystę na swój ślub dzięki naszym praktycznym wskazówkom. Poruszamy tematykę doświadczenia zawodowego, stylu filmowania oraz umiejętności interpersonalnych.
Ostatnie wpisy