Polecamy
Jak wykorzystać beton architektoniczny w aranżacji wnętrz?
Design

Jak wykorzystać beton architektoniczny w aranżacji wnętrz?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Jeszcze do niedawna beton był materiałem wyłącznie budowlanym, starannie skrywanym w czasie prac wykończeniowych. Z nadejściem mody na style industrialny i loftowy beton przekroczył święte progi naszych domów i stał się pełnoprawnym materiałem wykorzystywanym we wszystkich aranżacjach. 

Betonowe wykończenie ścian, podłóg i sufitów

Betonowe wykończenie ścian to odważne rozwiązanie, chętnie wykorzystywane w loftowych wnętrzach. Jest idealnym tłem dla barwnych plakatów, obrazów czy zdjęć. Surowiec ten jest też coraz częściej wykorzystywany do wykańczania stropów, zwłaszcza w mieszkaniach urządzonych w stylu industrialnym i minimalistycznym. Miej jednak na uwadze, że sufit ciemniejszy niż ściany optycznie obniża pomieszczenie. Unikniesz tego, jeśli pokryjesz beton jasną farbą.

Coraz większą popularność zdobywa też podłoga z betonu. Tak wykończone powierzchnie podłogowe są długowieczne, ekologiczne i – co nie mniej istotne – łatwe w pielęgnacji. Podłoga z betonu może zachować swoją pierwotną surową fakturę, a może być wypolerowana na gładko i pokryta błyszczącym lakierem. Atutem betonowej podłogi jest też to, że można nadać powierzchni dowolne barwy lub za pomocą trafaretu stworzyć na niej dekoracyjne wzory. W sklepach można dziś znaleźć najprzeróżniejsze farby do betonu, które dają duże pole do popisu dla Twojej kreatywności i fantazji.

Betonowe meble i dekoracje

Beton to także uniwersalny materiał do tworzenia przedmiotów codziennego użytku. Jeśli nie czujesz się gotowy na betonowe wykończenie sufitu czy podłogi, wprowadź do wnętrza donice czy naczynia z betonu. Ten uniwersalny materiał może posłużyć jako baza dla wielu elementów dekoracyjnych. Co powiesz na przykład na unikatowy stolik kawiarniany o drewnianych nogach i betonowym blacie z odciśniętym wzorem liścia? A może pójdziesz o krok dalej, wprowadzając do salonu kolekcję mebli z betonu? Połączone z ciepłym drewnem i naturalnymi tkaninami szezlongi, sofy czy fotele z betonu to zaskakujące i funkcjonalne rozwiązania dla Twojego biura, salonu czy nawet sypialni.

Beton architektoniczny – z czym łączyć?

Aby nadać wnętrzu domowego ciepła i przytulności, wprowadź do niego drewno. Jednym z wariantów jest wykorzystanie belek stropowych wykonanych z tego materiału. W stworzeniu wyjątkowego klimatu pomocne też będą drewniane meble. Beton i drewno to częste połączenie dla stylów grunge i loft. Dla idealnej równowagi pozwól, by jeden z materiałów dominował, a za pomocą drugiego zadbaj o umiejętne wyważenie akcentów.

Kolejnym udanym połączeniem jest duet betonu i cegły. W stylu loft można jedną ścianę wyłożyć cegłą, a na pozostałe powierzchnie położyć beton dekoracyjny. Jeśli nie jesteś gotowy na tak radykalne posunięcie, możesz w ciekawy sposób zaaranżować podłogę. Szara polerowana posadzka będzie się prezentować modnie i surowo.

I na koniec nieco o stali, którą warto wzbogacić wnętrza – beton na ścianach lub podłodze warto złagodzić regałami czy schodami ze stali. Ascetyzm betonu i blask stali uczynią z każdego pomieszczenia arcydzieło stylu. A jeśli zechcesz wprowadzić nieco barwnych motywów, pomyśl o roślinach doniczkowych, plakatach czy dywanikach.

Zdj. główne: Bhavya Kashyap/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Pióra Parker jako prezenty: Dlaczego są doskonałym wyborem
Pióra Parker jako prezenty: Dlaczego są doskonałym wyborem
Pióra Parker są doskonałym wyborem jako prezenty ze względu na swoją elegancję, klasykę, funkcjonalność i prestiż.
Jaka powinna być odzież do pole dance?
Jaka powinna być odzież do pole dance?
Odkryj, jak wybrać odpowiednią odzież do pole dance, by ćwiczyć swobodnie i bezpiecznie. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę i jakie materiały są najodpowiedniejsze.
Jak terapia psychodynamiczna może pomóc w radzeniu sobie z lękiem?
Jak terapia psychodynamiczna może pomóc w radzeniu sobie z lękiem?
Odkryj, w jaki sposób terapia psychodynamiczna może być skutecznym narzędziem w walce z lękiem, pomagając zrozumieć nieświadome myśli i emocje, które wpływają na nasze samopoczucie.
Ostatnie wpisy