Częstym towarzyszem jazdy samochodem jest nasza ulubiona muzyka. Na co warto postawić przed wyjazdem w długą podróż, aby jak najbardziej umilić sobie czas spędzony w aucie?
Trudno wyobrazić sobie życie bez muzyki. Odkąd wynaleziono słuchawki, ludzie stali się od niej praktycznie uzależnieni, gdyż mogą słuchać jej wszędzie i o każdej porze. Muzyka stała się nieodłącznym elementem drogi do pracy, jazdy tramwajem, samotnego spaceru, sprzątania czy gotowania.
Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, jak muzyka wpływa na ludzki organizm? Jej działanie jest naprawdę ogromne: ludzie sięgają po ulubione utwory, aby dostarczyć sobie niezapomnianych wrażeń emocjonalnych i „wyregulować” swój nastrój.
W zależności od indywidualnych preferencji różne gatunki muzyczne będą wykazywać różne działanie. Dla niektórych pop może być relaksujący i radosny, z kolei dla innych – irytujący bądź przytłaczający. Na szczęście rynek muzyczny ma nam naprawdę dużo do zaoferowania. Z roku na rok przybywa coraz więcej profesjonalnych wykonawców, a razem z nimi – nowych gatunków muzycznych. Wybór jest ogromny.
Każdy kierowca może potwierdzić, że nie wyobraża sobie jazdy samochodem bez towarzystwa swojej ulubionej muzyki. Jednak czy aby na pewno jest to bezpieczne? Jak najbardziej – o ile ulubionych kawałków nie słuchamy za głośno. Cicha i spokojna muzyka może wykazywać działanie uspokajające, ale na szczęście nie wpływa na poziom koncentracji kierowcy. Z czystym sumieniem możesz jechać w podróż i delektować się dźwiękami lecącymi w tle.
Niestety zbyt głośne słuchanie muzyki w samochodzie może zaburzać naszą percepcję, czego konsekwencją może być stłuczka, a nawet groźny wypadek. Nie warto więc przesadzać z głośnością – za takie zachowanie możesz zostać ukarany mandatem!
Ze względu na słuchaną muzykę, kierowcy dzielą się na dwie grupy. Część z nich preferuje słuchanie muzyki z radia, natomiast inni znacznie bardziej wolą utwory, które sami sobie wcześniej wybrali. Zarówno pierwsza, jak i druga opcja ma swoje zalety oraz wady. Które rozwiązanie będzie dla nas korzystniejsze podczas długiej samochodowej podróży?
Wybierając muzykę z radia, piosenki, które będą w nim puszczane, nie zawsze będą odpowiadać naszym gustom muzycznym. Trzeba liczyć się z tym, że radio skierowane jest do bardzo dużej grupy odbiorców, a więc tym samym musi być dostosowane do licznych, często skrajnych preferencji. Podczas jazdy samochodem uciążliwe może być ciągłe przeskakiwanie ze stacji na stację. Co więcej, w miejscach ze słabym zasięgiem może wystąpić problem ze znalezieniem częstotliwości, na której cokolwiek będzie nadawane.
Niewątpliwą zaletą słuchania radia jest to, że kierowcy będą na bieżąco z wiadomościami. Ponadto często można się spotkać z licznymi i interesującymi audycjami radiowymi, które dodatkowo umilą podróż. Dla tych, którzy od czasu do czasu lubią posłuchać czegoś innego niż muzyka, włączenie radia podczas jazdy samochodem może być lepszym rozwiązaniem.
Coraz więcej osób odchodzi jednak od tej opcji na rzecz prywatnych playlist. Obecnie do systemu audio w samochodzie można podłączyć się za pomocą kabla USB lub funkcji Bluetooth. Dzięki temu w każdej chwili możemy puścić swoją ulubioną piosenkę, a nawet całą playlistę, którą mamy zapisaną w telefonie. Takie rozwiązanie to gwarancja tego, że każda minuta poświęcona na słuchanie muzyki będzie wykorzystana zgodnie z naszym gustem i upodobaniami.
Podczas przygotowywania playlisty muzycznej na długą podróż samochodem, warto skorzystać z takich aplikacji jak YouTube, Spotify, SoundCloud czy Tidal. Dzięki nim w łatwy sposób wybierzemy interesujące nas utwory i pogrupujemy je według własnych preferencji. Platformy te umożliwiają również łatwe przeglądanie znanych utworów, odtwarzanie ich według płyt czy gatunków muzycznych, a także odkrywanie nowych, mało znanych kawałków. Jeśli masz już dość oklepanych piosenek, które na co dzień lecą w radiu, postaw na własną playlistę, która umili Ci długą podróż samochodem.
(fot. pixabay.com)